ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥ

image 2

Τα πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού θεωρούνται η πιο καθοριστική αναπτυξιακή περίοδος, καθιστώντας την αξία της προσχολικής αγωγής και εκπαίδευσης αναμφισβήτητη. Στο πλαίσιο αυτό ο ρόλος του/της βρεφονηπιοκόμου είναι πολύτιμος τόσο για το ίδιο το μικρό παιδί, όσο και ευρύτερα για την κοινωνία. Με δεδομένες τις σύγχρονες οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες οι  οποίες επιβάλλουν και οι δύο γονείς να εργάζονται, ο/η βρεφονηπιοκόμος αποτελεί πρόσωπο αναφοράς, ο πρώτος «σημαντικός άλλος», μετά τη μητέρα.

Ο/η βρεφονηπιοκόμος είναι ο/η εξειδικευμένος/η επαγγελματίας που προσφέρει στο παιδί την κατάλληλη αγωγή και φροντίδα κατά τη βρεφική και νηπιακή ηλικία, ώστε να γίνει ένας υγιής σωματικά και ψυχικά ενήλικας, χρήσιμος στην κοινωνία. Ο/η βρεφονηπιοκόμος με μεγάλη υπευθυνότητα και αγάπη, καλείται να δημιουργήσει το κατάλληλο περιβάλλον, ώστε τα μωρά και τα μικρά παιδιά ν’ αναπτυχθούν σωστά. Για το λόγο αυτό χρειάζεται, εκτός από θετικά στοιχεία στο χαρακτήρα του/της, να αποκτήσει τις κατάλληλες γνώσεις και την επιστημονική κατάρτιση.

Στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Καλαμαριάς στην ειδικότητα βοηθού βρεφονηπιοκόμου παρέχουμε ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο συνδυάζει τη θεωρία με την πρακτική, καθώς ανταποκρίνεται εξολοκλήρου στις σύγχρονες ανάγκες και απαιτήσεις του επαγγέλματος.  Οι μαθητές/τριές μας εφόσον ολοκληρώσουν επιτυχώς την ειδικότητα βοηθού βρεφονηπιοκόμου, θα έχουν αποκτήσει πλήρως πιστοποιημένες και αναγνωρισμένες γνώσεις και δεξιότητες που θα τους/τις καταστήσουν ικανούς/ές να εργαστούν σε κέντρα προσχολικής αγωγής δημοσίων και ιδιωτικών φορέων  σε συνεργασία με τον/την υπεύθυνο/η βρεφονηπιοκόμο ή νηπιαγωγό ή ειδικό παιδαγωγό.

Μαθήματα Ειδικότητας Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου Εσπερινού ΕΠΑΛ

Α/ΑΜαθήματα ειδικότηταςΏρες
1Ανατομία-Φυσιολογία ΙΙ
2Υγιεινή
3Παιδαγωγικό Περιβάλλον Βρεφονηπιακού Σταθμού
4Αγωγή Βρέφους και Νηπίου2Θ+2Ε
5Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής Ψυχολογίας
6Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία ΙΙ
7Μουσικοκινητική Αγωγή
8Λογοτεχνία Προσχολικής Ηλικίας

Ο/η απόφοιτος της ειδικότητας αποκτά Πτυχίο Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου επιπέδου 4

Επαγγελματικά Δικαιώματα Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου
Νομοθεσία: Υ.Α. τροποποίηση Γ2β/οικ.1570/99 (Φ.Ε.Κ. 749 τ.Β΄/19.05.1999) και Π2β/οικ. 2808/97 (Φ.Ε.Κ. 645 τ. Β΄/31.07.1997)
Δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Ο κάτοχος Πτυχίου βοηθού βρεφονηπιοκόμου, μπορεί να εργαστεί σε:

• Δημόσιους και ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς
  • Νηπιαγωγεία
  • Δομές που έχουν σχέση με τη φροντίδα και διαπαιδαγώγηση παιδιών μέχρι 6 ετών
  • Παιδικές Στέγες που εποπτεύονται από το Υπουργείο Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων
  • Βρεφονηπιακούς σταθμούς Δήμων, Κοινοτήτων, Υπουργείων, Οργανισμών, Εταιριών, κλπ.
  • Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών
  •  Παιδότοπους
  • Κατασκηνώσεις
  • Κέντρα Οικογενειακού Προγραμματισμού
  • Ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε κατ’ οίκον φύλαξη, φροντίδα και αγωγή βρεφών και νηπίων έως 6 ετών
  • Στους Δήμους, ως συνοδοί στα λεωφορεία για τη μεταφορά παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Επιπλέον, ο/η απόφοιτος/η κάτοχος Πτυχίου της ειδικότητας βοηθών βρεφονηπιοκόμων  μπορεί να εργαστεί ως Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (ΕΒΠ) στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σύμφωνα με το ν.2817/2000.

Επαγγελματικά καθήκοντα Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου (συνοπτικά):

• Βοηθά τον/την Βρεφονηπιοκόμο στην απασχόληση και αγωγή των νηπίων και των βρεφών
  • Επιβλέπει την σωματική καθαριότητα των νηπίων και των βρεφών
  • Αναπληρώνει τον/την Βρεφονηπιοκόμο

ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ (συνοπτικά): Οι κύριες επαγγελματικές δραστηριότητες του βοηθού βρεφονηπιοκόμου είναι:

1. Υποδοχή των παιδιών (βρεφών και νηπίων)
  2. Καθαριότητα των παιδιών
  3. Διατροφή
  4. Σχεδιασμός και εφαρμογή ημερήσιου προγράμματος αγωγής
  5. Ανάπαυση των παιδιών
  6. Αποχώρηση των παιδιών

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ο/η απόφοιτος/η της ειδικότητας Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου μπορεί να συμμετέχει στις πανελλαδικές εξετάσεις για την πρόσβασή του/της στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ΑΕΙ ) στα εξής μαθήματα:

• Μαθηματικά
  • Νεοελληνική Γλώσσα
  • Ανατομία – Φυσιολογία ΙΙ
  • Υγιεινή

Επιπλέον μπορεί να εισαχθεί σε Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού μέσω εισαγωγικών  εξετάσεων.

Επιλογές μετά την αποφοίτηση

1. Εγγραφή στο Μεταλυκειακό έτος ΕΠΑΛ-Τάξη Μαθητείας, το οποίο προσφέρει:
  • Μια εναλλακτική μαθησιακή διαδρομή, για την απόκτηση Γνώσεων & Δεξιοτήτων στην εκπαιδευτική δομή & στο χώρο εργασίας που προετοιμάζει τον/την κάτοχο πτυχίου ΕΠΑΛ για την είσοδό του/της στην αγορά εργασίας.
  • Η εκπαίδευση πραγματοποιείται στο χώρο εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα (4 ημέρες) και 1 ημέρα στο σχολείο.
  • Παρέχει πλήρη εργασιακά & ασφαλιστικά δικαιώματα.
  • Μισθό στο 75% του κατώτατου ημερομισθίου.
  • Αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων-μετά από εξετάσεις πιστοποίησης. Χορηγείται μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης από τον ΕΟΠΠΕΠ.
  • Επιπλέον παρέχεται πιστοποιημένη προϋπηρεσία για τη βελτίωση του βιογραφικού.

2 Εγγραφή απευθείας στο 3ο εξάμηνο σπουδών στα ΙΕΚ στην ειδικότητα «Βοηθός Παιδαγωγών Πρώιμης Παιδικής Ηλικίας» (Φοίτηση 2 εξάμηνα).

Προϋποθέσεις φοίτησης στην ειδικότητα Βοηθού Βρεφονηπιοκόμου Η επιτυχής ολοκλήρωση της Β’ Τάξης του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας του ΕΠΑΛ.