Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου μπορεί να σχεδιάζει, να συναρμολογεί, να κατασκευάζει και να συντηρεί δίκτυα εγκαταστάσεων ύδρευσης, αποχέτευσης, θέρμανσης πετρελαίου και αερίων καυσίμων και πυρόσβεσης. Επιπλέον ο απόφοιτος μπορεί να απασχοληθεί ώς ιδιώτης συντηρητής καυστήρων υγρών, στερεών και αερίων καυσίμων και να εφαρμόζει τα κατάλληλα μέσα και μέτρα προστασίας – υγιεινής και ασφάλειας για την εκτέλεσή τους.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανικός Θερμικών Εγκαταστάσεων και Μηχανικός Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου είναι ικανός να:

• ασχοληθεί με επιτυχία στην εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή δικτύων για την εξαναγκασμένη ή  φυσική κυκλοφορία ρευστών (με τις απαραίτητες συσκευές και όργανα) ακολουθώντας τις τεχνικές οδηγίες, τις προδιαγραφές και τους σχετικούς κανονισμούς.

Επίσης:

• Κατασκευάζει, ελέγχει και συντηρεί δίκτυα πετρελαίου και αερίων καυσίμων.
  • Εγκαθιστά, ελέγχει και συντηρεί λέβητες, καυστήρες και συσκευές στις  οικιακές εγκαταστάσεις πετρελαίου και  αερίων καυσίμων.
  • Εγκαθιστά ελέγχει και συντηρεί λέβητες, καυστήρες και συσκευές στις επαγγελματικές  εγκαταστάσεις αερίων καυσίμων.
  • Εγκαθιστά ελέγχει και συντηρεί λέβητες, καυστήρες και συσκευές στις  βιομηχανικές εγκαταστάσεις πετρελαίου  και αερίων καυσίμων.
  • Εγκαθιστά ελέγχει και συντηρεί όργανα, αυτοματισμοί και ηλεκτρικά κυκλώματα στις  θερμικές εγκαταστάσεις  και τις εγκαταστάσεις αερίων καυσίμων.
  • Κατασκευάζει, ελέγχει και συντηρεί συστήματα θερμικών εγκαταστάσεων.

Τίτλοι σπουδών:

Οι απόφοιτοι της Ειδικότητας παίρνουν δύο (2) τίτλους σπουδών:

1. Πτυχίο “Τεχνικού Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου”
  2. Απολυτήριο Λυκείου, όμοια και ισότιμα με το Γενικό Λύκειο (οταν δεν κατεχει)

Επαγγελματικοί διέξοδοι:

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ. έχουν τη δυνατότητα:

• Να λάβουν άδεια εξασκήσεων επαγγέλματος (βάση της κείμενης νομοθεσίας).
  • Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα τμήματα και στις σχολές των Ανωτέρων και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.
  • Να εγγραφούν στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) (κατά προτεραιότητα σε σχετικά με την ειδικότητά τους αντικείμενα).

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργαστεί:

• στους οργανισμούς ΔΕΚΟ
  • σε Δημόσιες υπηρεσίες
  • σε συνεργεία υδραυλικών εγκαταστάσεων και καυστήρων (πετρελαίου και    . φυσικού αερίου)
  • σε βιομηχανίες παραγωγής

Πρόγραμμα Σπουδών Εσπερινού ΕΠΑ.Λ.
ν. 4386/2016 (Α’ 83) , ΦΕΚ 2636/Β΄/05.7.2018
Στοιχεία Μηχανών